Incognito Lingual Ortodonti - Görünmez Diş Telleri

Hastalar ortodonistlere daha estetik bir gülüş ve dişlerin düzgün görünümü için başvururlar. Fakat çoğu zaman bu isteklerinin gerçekleşmesini sağlayacak telleri, estetik kaygılarından dolayı taktırmak istemezler. Estetik kaygıları yüksek olan hastalarda lingual ortodonti en iyi tedavi alternatifidir.

  Lingual ortodontide günümüzde tedavinin zorluğu, hasta ve hekim konforu açısından kişiye özel üretilen sistemler geliştirilmiştir. Kişiye özel lingual tekniklerin en gelişmişlerinden biri ise Incognito sistemidir.

Kişiye özel bir sistem olduğu için Incognitoda kullanılan tüm teller ve braketler hastadan ölçü alınarak CAD/CAM teknolojisiyle üretilmektedir. Üretilen braketler dişlerin arka yüzeylerine altından yapılmış bir kaide ile yapıştırılmış olup, bu sayede yeterli ağız hijyeni sağlanmasına, apareye çok hızlı bir şekilde alışılmasına ve çürük oluşma riskinin azalmasına olanak sağlar. Tedavi süresi normal diş teline göre biraz daha uzun olabilmektedir. Fakat iç tarafta olup gözükmemesinden dolayı tedaviyi kimse anlamayacaktır. Bütün bu avantajlarının yanında Incognito’nun en büyük dezavantajı maliyetinin yüksek olmasıdır.